TRINOKS YAZILIM    "çözümlerimiz ile değer katıyoruz"

 • Fats Demo V4.0 İndir

  Zaman sınırlı demo sürümünü hemen indirip deneyebilirsiniz.

 • Kusursuz kimliklendirme için

  Demirbaş takibinde barkod etiketinin önemi

 • Neden FATS?

  Çok basit... Çünkü çok kolay, sorunsuz ve işlevsel

Demirbaş yöneticileri için temel şartlardan biri demirbaşların güvenliği ve kuruluş içerisinde izlenebilirliğinin sağlanmasıdır. Bu şarta ulaşmanın en yaygın yolu ise, duran varlık ya da sabit kıymet olarak da adlandırılan demirbaşların birer barkod etiketi ile kimliklendirilmesidir. Bu yöntemin en temel kullanım biçimi ise belli bir numaradan başlayarak artan sıralı etiketlerin uygulanmasıdır.Yapılan çalışma basit bir süreç olduğu gibi bu yatırımdan elde edilecek maksimum faydayı sağlamak için göz önünde bulundurulması gereken noktalar vardır.

 

Hangi Demirbaşlar Etiketlenmeli?

Aslında bu Bilgi işlem departmanı  ve kuruluşların idari ve mali işlerince verilmesi gereken bir karardır. Genelde ilk akla gelenler alım maliyeti yüksek, güven önceliği olan, içerisinde veri barındıran demirbaşlardır. Bunlar, binalar, araçlar, iş makineleri, elektronik ekipmanlar, masa üstü – diz üstü bilgisayarlar, server odaları, server ekipmanları,  taşınabilir depolayıcılar, evrak sandıkları, değerli evraklar ve hatta akıllı cep telefonları olabilir.

 

Bunların yanı sıra bazı ekipmanları etiketlemek gereksiz maliyet ve iş gücü orataya cıkarabilir. Bunlar kullanılan demirbaş takip uygulamaları üzerinde sarf malzemesi ya da barkodsuz demirbaş olarak adetsel olarak takip edilmelidir. Bu tip ekipmanlara örnek vermek gerekir ise, klavyeler, fareler, flash diskler gibi IT ekipmanlarının yanısıra plastik çöp kovaları, bardak, tabak, gibi ofis ekipmanlarını sıralayabiliriz.

 

Kullanılan demirbaş etiketi üzerinde ne tür veriler yer almalıdır?

Demirbaşlar üzerinde tek tip etiket kullanılacağından bu etiketin boyutları tüm demirbaşlar için yeterli olmak zorundadır. Bu özellik, etiketlerin üzerinde yer alacak olan veriyi de sınırlamaktadır. Genel kullanımda en çok tavsiye edilen ve kullanışı daha verimli olan şekli, etiketler üzerinde belli bir sayıdan başlayarak artan bir barkodun yer alması, bu barkodun içerisinde barındırdığı rakamların gözle görülebilir olarak barkodun altında yer alması ve demirbaşın ait olduğu firmanın adı ve logosunun etiket üzerinde yer almasıdır.

 

Etiketler demirbaşların neresine yapıştırılmalıdır?

Demirbaşların etiketlenmesinde dikkat edilecek bu husus, etiketlerin ömürlerinin uzunluğunu ve sayım sırasındaki iş yükünün azaltılmasını önemli ölçüde etkilemektedir.

 

Demirbaşlarınızın üzerine yapıştırmış olduğunuz etiketler çok fazla göz önünde olursa bir çok nedene bağlı olarak ömürleri kısa olacaktır. Bunlardan en önemlisi, etiketlerin yapıştırıldığı yerin sürekli kirlenen ve silinerek temizlenen bir yer olmamasıdır. Kullandığınız etiketlerin kalitesi çok yüksek olsa da özel temizlik kimyasalları etiketlerinizin ve etiket üzerinde kullanılan ribbon baskının ömrünü azaltacaktır. Bu etkiyi biraz daha azaltmak için etiketlerinizin üzerine şeffaf bir koruyucu etiket yapıştırabilirsiniz.

 

Çalışanların sıkca kullandıkları demirbaşların üzerine yapıştırılacak olan etiketler çok fazla göz önünde olmamalıdır. İnsanlar genel olarak bu tip etiketleri istemdışı bir şekilde kazır, karalar ya da yırtarlar. Örneğin, monitör üzerine yapıştıracağınız demirbaş etiketi kesinlikle monitörün arka yüzünde yer almalıdır, kullanıcı çalışma esnasında bu etiketi görmemelidir.

Demirbaşların etiketlenmesinde bir diğer önemli nokta, demirbaş etiketlerinin aynı demirbaşlar üzerinde hep aynı yere yapıştırılmasıdır. Demirbaş saymları sırasında sayım yapan operatör, ofiste yer alan masaların etiketlerinin aynı yerde olduğunu bilirse sayım sırasında zaman kaybından kurtulmuş olur. Ve demirbaşın etiketinin düşmesi,  ya da kaybolması durumunda sorunu kolayca tespit etmiş olur.

 

Hangi yüzeylerde ne tip etiketler kullanılmalıdır?

Demirbaş kimliklendirme ve takibinde dikkat edilecek diğer bir önemli faktör, kullanılan etiketin malzemesinin uygulanacak olan yüzeye ve ortam koşullarına uygun olmasıdır.

Bu noktada birçok etiket çeşidi karşımıza çıkmaktadır. Hangi etiket türünün ya da baskı malzemesinin kullanılması gerektiğine demirbaşlarınızın bulunduğu ortam ve maruz kaldıkları koşulların incelenmesi sonucunda karar verilmektedir. Bu konuda Demirbaş takip sistemi çözümü satın aldığınız firma ya da sayım ve etiketleme hizmeti aldığınız firma size bu konuda danışmanlık vermelidir.

 

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz,

 • Açık alanda kullanılan demirbaşlar,
 • Toz, çamur, su, yağ gibi dış etkenler,
 • Kimyasal maddeler, temizlik malzemeleri,
 • Üretim noktalarında kullanılan demirbaşlar,
 • Aşırı soğuk, aşırı sıcak ortamlar,
 • Yapıştırılacak olan yüzeyin düz ya da pütürlü olması,
 • Plastik ya da metal yüzeyli demirbaşlar.

 

Demirbaş kimliklendirmede RFID kullanımı

Demirbaş yönetimindeki kullanımına bakılacak olunursa, RFID etiketler ile barkod etiketleri arasında tek kullanım farkı birinin okuyucu tarafından görülebilmesi diğerinin ise bir mesafeden barkodu görmeden okuyabilmesinden başka birşey değildir.

 

Ne yazık ki bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz projeler neticesinde barkod etiketlerinin bu tip projelerde RFID etiketlere göre daha kullanışlı ve maliyeti daha düşük olduğunu görmekteyiz. RFID etiket ve okuyucular ile projelendirilen demirbaş takip sistemleri firmaların yönetimleri açısından maliyetli oldukları nedeni ile kabul görmemektedir. Bununla birlikte projeyi barkod okuyucular ve barkod etiketleri ile gerçekleştirmek herhangi bir kayıp oluşturmamakta ve daha ekonomik bir yapıda durmaktadır.

 

Demirbaş takibi projelerinde uygun yazılımlar ve başarılı firmalar ile çalışmak

Sonuç olarak demirbaşlarınızı barkod etiketleri ile kimliklendirmek, demirbaş yöneticileriniz ve firmanız için sizlere büyük bir veri kaynağı elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın ardından raporlarınız ve demirbaşlarınıza ait sayısal değerler bulundukları noktalar bazında doğruluk kazanacaktır. Fakat en önemlisi elinizde bulunan verilerin sürekli güncel halde olması ve demirbaşlarınız gibi yaşayan veriler haline gelmesidir.

 

Bu aşamaya geçebilmek için yapmanız gereken tek şey güvenilir ve sağlam bir Demirbaş takip sistemi uygulaması sahibi olmaktır. Elde ettiğiniz veriler bir sistem üzerinde düzenli ve güncel olarak yaşamadığı sürece aynı çalışmaları defalarca yapmak zorunda kalabilirsiniz ve bu iş yükü, zaman kaybı, artı maliyet, kayıplarınızı demirbaş takip uygulaması satın alım maliyetinin çok üzerine çıkaracaktır.

 

Bu tip bir projenin sizin açınızdan verimliliğinin artması ve elde ettiğiniz verilerin herzaman kullanılabilir kalabilmesi için, uzun yıllardır edindiğimiz bilgi birikimi ve tecrübelerimiz neticesinde ortaya çıkan FATS Demirbaş Takip Sistemi ürünümüzü incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Fats® Demirbaş Takip Sistemi

 

Haberler


Warning: Creating default object from empty value in /home/cuneytgargin/webapps/j25/modules/mod_ve_mostread/helper.php on line 74

Warning: Creating default object from empty value in /home/cuneytgargin/webapps/j25/modules/mod_ve_mostread/helper.php on line 74

Warning: Creating default object from empty value in /home/cuneytgargin/webapps/j25/modules/mod_ve_mostread/helper.php on line 74

Warning: Creating default object from empty value in /home/cuneytgargin/webapps/j25/modules/mod_ve_mostread/helper.php on line 74

Fats'i takip edin